Pohyb

Pohyb

Základem zdravého životního stylu je rozhodně i pohyb. Pohybová aktivita je nesmírně důležitá u všech věkových skupin, neboť má komplexní vliv na tělesné i duševní zdraví. Udržuje svaly, které mají za úkol držet kostní skelet ve správné pozici, udržuje zdravé kosti a zpevňuje je, zvyšuje tělesnou zdatnost, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a glykémii. Dále má také vliv na správnou aktivitu dýchací a cévní soustavy, pomáhá udržovat optimální hmotnost, je prevencí civilizačních onemocnění a napomáhá duševní pohodě. Pohybovou aktivitou je myšlen veškerý pohyb, tedy ne pouze sport, ale i každodenní činnosti, domácí práce, chůze, atd.

Pravidelný pohyb prospívá našemu zdraví, i co se týká spánku, okysličení mozku a jiných orgánů, buduje vitalitu, imunitu, zlepšuje i stav mysli a předchází depresím a úzkostem. Během cvičení se vylučují z těla endorfiny, které navozují příjemné pocity. Proto cvičení často vyvolává dobrou náladu. Také nám pomáhá regulovat tělesnou hmotnost.

Pravidelná pohybová aktivita oddaluje proces řídnutí kostí – osteoporózu. Cvičení zabraňuje kardiovaskulárním nemocem, snižuje krevní tlak a zvyšuje sílu a pružnost plic i srdce. I na klouby a svaly má cvičení pozitivní vliv, neboť nedostatečné zatížení kloubů přispívá ke ztuhlosti a slabosti vaziva a svaly pak ochabují.

Hýbat bychom se měli alespoň 30 minut denně v mírné intenzitě – chůze, rekreační sport, práce na zahradě, úklid, apod. Pokud netrénovaný jedinec začíná s pravidelným cvičením. Vlastní zátěži by vždy mělo předcházet cca desetiminutové rozcvičení a zahřátí, kdy se postupně zvyšuje srdeční frekvence. Po zátěži následuje zklidnění organismu, také cca 10 minut, kdy dochází ke snižování srdeční frekvence.

U cvičení je také důležitá pravidelnost. Cvičení by mělo být rovnoměrně rozděleno do celého týdne.

 

Máte dotazy?